Svadobné čepčenie

Skladanie venca a čepčenie bolo v minulosti jedným z obradových vrcholov celej svadby. Znamenali prechod ženy zo slobodného stavu do stavu manželského, čím sa jej život radikálne menil. Jej nový spoločenský status ovplyvnil okruh ľudí, s ktorými sa stýkala (vydaté ženy; aj v kostole už sedávala inde).Po svadbe mladá žena odchádzala bývať k manželovej rodiny a mnohokrát to znamenalo, že sa s vlastnou rodinou stretávala len veľmi zriedkavo.

Pôvodne sa skladanie venca konalo pred ukladaním mladomanželov na lôžko a začepčenie (zavíjanie, hičkanie, poviazavanja) až na druhý deň ráno. Postupným skracovaním dĺžky trvania svadby (pôvodne až 3 dni!) sa spojili aj tieto dva tradičné zvyky do jedného.

Čepčenie sa ako súčasť svadby zachovala dlho po tom, čo prestali vydaté ženy nosiť čepce.

V súčasnosti sa mladomanželia snažia urobiť svoj svadobný deň výnimočným nielen pre seba, ale pre všetkých účastníkov svadby. Čepčenie je jedinečným skrášlením a ozvláštením svadobnej zábavy, preto dnes tento ľudový zvyk zažíva svoju renesanciu.

Súčasťou samotného aktu čepčenia, ktoré vám ponúkame, môže byť spojením hneď niekoľkých tradičných zvykov – odobierky od kamarátok (vystúpenie z dievockého stavu formou tanca a spevu obradových piesní), odobierky od rodičov (môže, ale nemusí byť), samotného zloženia vienka a založenie čepca (príp. šatky) a obradového tanca mladuchy so svadobčanmi (redový tanec/vykrúcanka).

IMG_5674

Pred začepením sa nevesta podľa poverových predstav bráni prechodu do stavu manželského, až nakoniec zvolí k sňatiu vienka. Obradový  tanec svadobčanov so začepčenou ženou je potvrdením, že ju spoločenstvo dospelých prijíma medzi seba. Prvý tancoval s mladuchou družba, za tanec svadobčania platili. Vykrúcanku ukončí ženích unesením nevesty, čím spečatí svoje výhradné právo na ňu.

Celý obrad je veľmi dojímavý a je veľkým zážitkom pre aktérov aj divákov. Môže byť však aj veselý a vtipný, pretože jeho súčasťou bývali aj mnohé erotické piesne a úkony zabezpečujúce plodnosť mladomanželov. Všetko je na rozhodnutí mladomanželov. My sa snažíme dokonale prispôsobiť ich predstavám.

Ak máte svadbu v Bratislave a jeho okolí alebo v Trenčíne a jeho okolí (v rámci západného Slovenska), neváhajte nás kontaktovať.

Ak chcete čo najvernejšie tento svadobný zvyk realizovať, môžeme vám požičať aj tradičné ľudové kroje.

Fotky z niektorých svadieb, kde sa o prevedenie tejto tradície postarali Hrdličky, si môžete pozrieť v nasledujúcej galérii:

Invalid Displayed Gallery